Asepta

Pakowarka aseptyczna w systemie bag in box

ASEPTA 5000 oraz ASEPTA 1000 są to półautomatyczne pakowarki aseptyczne przeznaczone do pakowania produktów płynnych lub półpłynnych, również takich, które zawierają cząstki stałe (owoce – śliwki, wiśnie, truskawki itd.). Pakowanie aseptyczne odbywa się w systemie bag-in-box. Asepta to maszyna pakująca do soków, przecierów, koncentratów owocowych i warzywnych, wsadów do jogurtów, mleka, masy lodowej.

Pakowaczki półautomatyczne dla przemysłu spożywczego ASEPTA

ASEPTA napełnia worki 5-20 l, 200 l i 1000-litrowe, zaopatrzone w króćce z korkiem typu ELPO o wielkości 1 i 2 cale. Worki o pojemnościach: 5-20 l napełniane są na rolkowym stole, umieszczonym bezpośrednio pod głowicą dozującą. Worki o pojemności 200 l napełniane są w beczkach, a 1000-litrowe – w skrzyniopaletach, ustawionych na transporterze rolkowym.

Wydajność napełniania maszyny pakującej wynosi 200-5000 litrów/godz. Dozowanie produktu jest dwufazowe: zgrubne i dokładne przy przymkniętym zaworze nalewaka. Po zakończonym dozowaniu następuje wtrysk pary do worka, w celu przepchnięcia do worka resztek produktu i napełnienia worka nad produktem parą.

Pakowarka zbudowana jest ze stali nierdzewnej, a elementy mające kontakt z produktem wykonane z materiałów dopuszczonych do tego kontaktu (stal gatunku 316L lub teflon).

asepta 5000

 

Głowica ASEPTA charakteryzuje się budową modułową. Można ją rozłożyć i następnie złożyć bez użycia narzędzi. Poszczególne części składowe łączą się ze sobą „bagnetowo” lub przy pomocy szybkozłączy.

Posiada instalację pozwalającą na ciągłą sterylizację wnętrza komory parą wodną, co gwarantuje:
• neutralizację ewentualnych zakażeń, poprzez utrzymanie wysokiej temperatury;
• zabezpieczenie przed zassaniem powietrza z hali produkcyjnej, poprzez wytworzone nadciśnienia.

System śluz parowych z kontrolowaną temperaturą (ciśnieniem) uszczelnia „aseptycznie” ruchome części mechanizmów, przechodzących przez ściany komory. Głowica wyposażona jest w dodatkową „mikrokomorę” do sterylizacji zaworu worka przed jego otworzeniem. System odsysający w sposób ciągły usuwa z głowicy skropliny.

 

ASEPTA wyposażona jest w podzespoły pomiarowo-sterujące i wykonawcze renomowanych firm.

Są to:

• przepływomierz elektromagnetyczny (Endress +Hauser lub KROHNE);

• sterownik mikroprocesorowy (SIMATIC – SIEMENS);

• panel operatorski (SIEMENS);

• pneumatyka firmy FESTO;

• instalacja parowa wykonana na podzespołach firmy Spirax Sarco.