Asepta

Pakowarka aseptyczna w systemie bag in box

ASEPTA 5000 oraz ASEPTA 1000 są to półautomatyczne pakowarki aseptyczne przeznaczone do pakowania produktów płynnych lub półpłynnych, również takich, które zawierają cząstki stałe (owoce – śliwki, wiśnie, truskawki itd.). Pakowanie aseptyczne odbywa się w systemie bag-in-box. ASEPTA to maszyny pakujące do soków, przecierów, koncentratów owocowych i warzywnych, wsadów do jogurtów, mleka, masy lodowej.

Pakowaczki półautomatyczne dla przemysłu spożywczego ASEPTA

Maszyny do pakowania ASEPTA napełniają worki 5-20 l, 200 l i 1000-litrowe zaopatrzone w króćce z korkiem typu ELPO o wielkości 1 i 2 cale. Worki o pojemnościach: 5-20 l są napełniane na rolkowym stole, który jest umieszczony bezpośrednio pod głowicą dozującą. Worki o pojemności 200 l są napełniane w beczkach, a 1000-litrowe – w skrzyniopaletach, ustawionych na transporterze rolkowym.

Wydajność napełniania, jaką wyróżniają się maszyny pakujące ASEPTA wynosi 200-5000 litrów/godz. Dozowanie produktu jest dwufazowe: zgrubne i dokładne przy przymkniętym zaworze nalewaka. Po zakończonym dozowaniu następuje wtrysk pary do worka w celu przepchnięcia do jego wnętrza resztek produktu i napełnienia parą przestrzeni nad produktem.

Pakowarka jest zbudowana ze stali nierdzewnej. Elementy, które mają kontakt z produktem, są wykonane z materiałów dopuszczonych do tego kontaktu (stal gatunku 316L lub teflon).

Głowica ASEPTA charakteryzuje się budową modułową. Można ją rozłożyć i następnie złożyć bez użycia narzędzi. Poszczególne części składowe łączą się ze sobą „bagnetowo” lub przy pomocy szybkozłączy.

Instalacja głowicy pozwala na ciągłą sterylizację wnętrza komory parą wodną, co gwarantuje:

  • neutralizację ewentualnych zakażeń, poprzez utrzymanie wysokiej temperatury,
  • zabezpieczenie przed zassaniem powietrza z hali produkcyjnej, poprzez wytworzone nadciśnienia.

asepta 5000
System śluz parowych z kontrolowaną temperaturą (ciśnieniem) uszczelnia „aseptycznie” ruchome części mechanizmów, które przechodzą przez ściany komory. Głowica jest wyposażona w dodatkową „mikrokomorę” do sterylizacji zaworu worka przed jego otworzeniem. System odsysający w sposób ciągły usuwa z głowicy skropliny.

Maszyny do pakowania ASEPTA są wyposażone w podzespoły pomiarowo-sterujące i wykonawcze renomowanych firm.

Są to:

• przepływomierz elektromagnetyczny (Endress +Hauser lub KROHNE);

• sterownik mikroprocesorowy (SIMATIC – SIEMENS);

• panel operatorski (SIEMENS);

• pneumatyka firmy FESTO;

• instalacja parowa wykonana na podzespołach firmy Spirax Sarco.