Blog

Soki

Soki w opakowaniach bag in box

Nowoczesna technologia bag in box (worek w pudełku) jest coraz szerzej stosowana podczas wytwarzania różnego rodzaju produktów płynnych i półpłynnych. W ten sposób można pakować na przykład soki, napoje owocowe i mleczne, piwo, wodę oraz pulpy owocowe i warzywne.

Zalety picia soków

Dlaczego warto pić soki?

Soki owocowe i warzywne to produkty zawierające wiele cennych właściwości dla naszego organizmu, a dodatkowo są bardzo smaczne, dlatego warto, abyśmy pili je codziennie. Zgodnie z zaleceniami dietetyków i organizacji zajmujących się zdrowiem powinniśmy każdego dnia spożywać pięć porcji owoców i warzyw, co stanowi ważny element zbilansowanego i zdrowego odżywania się. Nie zawsze jednak muszą […]

Pasteryzacja napojów

Pasteryzacja napojów w produkcji przemysłowej

Wiele produktów płynnych, takich jak soki, napoje owocowe, przeciery czy dżemy podczas procesu pakowania przemysłowego poddawanych jest pasteryzacji. Dzięki temu produkty przez długi czas są zdatne do spożycia i nie pojawia się w nich pleśń ani żadne bakterie, które mogłyby spowodować ich psucie się. W związku z tym warto przyjrzeć się dokładniej procesowi pasteryzacji i […]

soki

Opakowania kartonowe przeznaczone do napojów

Kiedy przyglądamy się sklepowym półkom z napojami różnego typu, widzimy, że pakuje się je w szklane i plastikowe butelki, a także w kartony, które stają się coraz powszechniejsze i nowocześniejsze. Ten sposób pakowania jest dobry zarówno z punktu widzenia transportu, bo produkty tak zapakowane łatwo przewozić, jak i funkcjonalny dla konsumentów, którzy je kupują.

Charakterystyka opakowań wykonanych z metalu

Charakterystyka opakowań wykonanych z metalu

Rodzaje opakowań metalowych, z którymi stykamy się najczęściej, to rozmaite typy puszek, wiaderka, kanistry oraz beczki. W naszym codziennym otoczeniu mamy metalowe puszki z konserwami mięsnymi i rybnymi, w metalowych opakowaniach czasem przechowuje się kawę oraz herbatę.

Opakowania wykonane ze szkła

Opakowania wykonane ze szkła – charakterystyka

Jeśli współcześnie myślimy o opakowaniach szklanych, to przede wszystkim są to butelki i słoiki. Te pierwsze to naczynia o stożkowatym kształcie, zwężające się u góry, w związku z czym otwarty wylot, czyli tak zwana szyjka, ma dużo mniejszą średnicę niż główna część.