Blog

Charakterystyka opakowań wykonanych z metalu

Charakterystyka opakowań wykonanych z metalu

Rodzaje opakowań metalowych, z którymi stykamy się najczęściej, to rozmaite typy puszek, wiaderka, kanistry oraz beczki. W naszym codziennym otoczeniu mamy metalowe puszki z konserwami mięsnymi i rybnymi, w metalowych opakowaniach czasem przechowuje się kawę oraz herbatę.

Opakowania wykonane ze szkła

Opakowania wykonane ze szkła – charakterystyka

Jeśli współcześnie myślimy o opakowaniach szklanych, to przede wszystkim są to butelki i słoiki. Te pierwsze to naczynia o stożkowatym kształcie, zwężające się u góry, w związku z czym otwarty wylot, czyli tak zwana szyjka, ma dużo mniejszą średnicę niż główna część.

Charakterystyka opakowań z tworzyw sztucznych

Charakterystyka opakowań z tworzyw sztucznych

Jeśli spojrzymy na półki w dowolnym sklepie wielkopowierzchniowym albo osiedlowym, to większość produktów spożywczych będzie przechowywana w opakowaniach wykonanych z tworzyw sztucznych. Mogą być to zarówno foliowe woreczki na chleb i bułki, butelki z mlekiem, wodą i sokami, kubeczki z jogurtem albo różnej wielkości pudełka z cukierkami i ciastkami.

Opakowania produktów spożywczych

Opakowania produktów spożywczych

Kiedy idziemy do marketów lub osiedlowych sklepów i kupujemy produkty spożywcze, to zauważamy, że są one zapakowane w różnej wielkości i typu opakowania, które wykonano z rozmaitych materiałów.

czysta woda

Wodoerka – kilka słów o przydatności urządzenia

W sytuacjach powodzi, skażenia źródła wody bieżącej dla dużej grupy ludzi lub gdy w związku z innymi okolicznościami brakuje wody pitnej, pojawia się konieczność szybkiego jej dostarczenia w dużej ilości. Najprostszym wyjściem staje się wynajęcie albo zakupienie odpowiednich cystern lub beczkowozów nadających się do przewozu czystej wody bieżącej. Jednak wtedy woda rozlewana jest bezpośednio do […]

klarowna woda

Zachowanie higieny podczas pakowania płynów

Pakowanie płynów w odpowiednie pojemniki jest dużo większym wyzwaniem niż pakowanie produktów stałych i sypkich. Soki, napoje, kompoty oraz wody mineralne muszą znaleźć się w pojemnikach zapewniających im całkowitą szczelność oraz brak bakterii czy innych drobnoustrojów mogących spowodować psucie się danego produktu. Dlatego linie produkcyjne wszelkich napojów, a szczególnie tych, które jedynie pasteryzuje się i […]