Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być dobrą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość większą, szczególnie jeśli zamierzamy hodować w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wypadają z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa trochę twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o czystość w klatce, ale ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, do której będzie mogła udać się na odpoczynek albo odstresować się, kiedy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html