Pakowanie produktów: opakowania wykonane z metalu

Charakterystyka opakowań wykonanych z metalu

Rodzaje opakowań metalowych, z którymi stykamy się najczęściej, to rozmaite typy puszek, wiaderka, kanistry oraz beczki. W naszym codziennym otoczeniu mamy metalowe puszki z konserwami mięsnymi i rybnymi, w metalowych opakowaniach czasem przechowuje się kawę oraz herbatę. Elegancko zapakowane w metalowe puszki mogą być również pralinki albo alkohol. Metal służy także do wytwarzania opakowań w branży kosmetycznej i chemicznej, ponieważ charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, szczelnością i odpornością na działanie wielu substancji. Zalety opakowań metalowych to przede wszystkim łatwość ich formowania, a także możliwość przetwarzania powtórnie. Jednak mają one również pewne wady, ponieważ są narażone na korozję chemiczną i elektrochemiczną (dlatego wymagają zabezpieczania powłokami ochronnymi), czasem również metal z opakowania może przenikać do wnętrza produktu i zmieniać jego właściwości czy wpływać na smak.

 

Puszki dawniej i dziś

Użycie metalowych puszek jako sposobu przechowywania żywności nastąpiło po raz pierwszy w okresie wojen napoleońskich, gdy szukano najlepszego sposobu zabezpieczenia produktów spożywczych przed zepsuciem. Od tego czasu rozwijano technologie i udoskonalano pojemniki wykonane z blachy, aby możliwe stało się przechowywanie w nich żywności przez jak najdłuższy czas. Już w pierwszej połowie XIX wieku w Ameryce zaczęto pakować mięso oraz inne produkty spożywcze w puszki wykonane z blachy na skalę przemysłową. Wtedy również wynaleziono pierwsze maszyny do tego celu, dzięki temu ten sposób przechowywania żywności stawał się coraz tańszy.

Współcześnie rozwój przemysłu jest tak intensywny, że mamy do wyboru bardzo wiele rodzajów opakowań. Jednak wciąż jeszcze stosujemy puszki choćby do przechowywania konserw mięsnych, warzyw i owoców w zalewach, a czasem również słodyczy. Nadal dobrze sprzedają się puszkowane napoje gazowane oraz piwo. Natomiast w przemyśle chemicznym w tym rodzaju opakowania dostępne są na przykład farby, lakiery, bejce oraz żywice.