Opakowania tekturowe: jakie są ich wady oraz zalety

Tekurowe opakowanie

Każdego dnia w naszym otoczeniu dostrzegamy ogromną ilość opakowań i z wielu z nich często korzystamy. Przemysł spożywczy, chemiczny i wiele innych umieszczają swoje produkty w różnorodnych opakowaniach, tak aby nie uległy żadnym uszkodzeniom lub nie zepsuły się i zachowały jak najwięcej wartości odżywczych, jednocześnie były tanie oraz atrakcyjne dla kupujących. Jednym z materiałów spełniających wiele z tych kryteriów jest karton i dlatego tak chętnie korzystają z jego dobrodziejstw zakłady przetwórcze.

Zalety tego materiału to przede wszystkim duża wytrzymałość, niewielki ciężar, niska cena oraz możliwość łatwego recyklingu i późniejszego ponownego wykorzystania. Puste opakowania tekturowe po różnorodnych produktach mogą nam się przydać ponownie podczas wysyłania paczek poprzez pocztę. Duże i średniej wielkości kartonowe pudła pomogą nam również podczas przenoszenia rzeczy w przypadku przeprowadzki. Jeśli sami nie mamy wystarczającej liczby takich opakowań i nie chcemy kupować nowych, warto zapytać o nie w pobliskim sklepie spożywczym lub supermarkecie.

 

Funkcjonalne i lekkie opakowania

Tektura służy przede wszystkim do wytwarzania lekkich pudełek różnej wielkości, ale również poręcznych tub, w których można przechowywać lub przesyłać pocztą kalendarze, dokumenty czy plakaty. Opakowania tekturowe można dodatkowo wzmocnić poprzez stosowanie narożników, przekładek oraz kawałków styropianu. Dzięki temu bezpiecznie można w nie pakować nawet ciężkie i łatwo tłukące się towary, takie jak sprzęt elektroniczny, AGD, meble czy szklana lub porcelanowa zastawa stołowa. Tektura to również bardzo dobry sposób na pakowanie produktów spożywczych oraz wszelkich wyrobów cukierniczych, tak aby nie uległy uszkodzeniom i zachowały swoją delikatną strukturę.

Jednak tektura nie jest materiałem idealnym i jej stosowanie wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim jest to materiał nieodporny na wodę i wilgoć, dlatego nie nadaje się do pakowania produktów płynnych. Tektura wyróżnia się również łatwopalnością, dlatego nie wolno tego typu opakowań składować w pobliżu źródła ognia. Jednak ich samoczynny zapłon (bez podpalenia) jest niemożliwy, dlatego jeśli stosujemy się do przepisów bhp, to nie grozi nam żaden pożar.